Turpotietäjä-tietokilpailun tunnus valmistunut
Reserviläisliitto ja Suomen Reserviupseeriliitto ovat yhdessä Kadettikunnan sekä Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liiton kanssa suunnitelleet viimeiset kaksi vuotta maamme lukioissa toteutettavaa turvallisuuspolitiikkaa ja kokonaisturvallisuutta käsittelevää kilpailua.
Turpotietäjä-tietokilpailun tunnus on nyt valmistunut. Tunnus muistuttaa tutkan näyttöä, joka viittaa valvontaan, valppauteen ja “hereillä oloon”. Näyttöä “pyyhkivä” keila, kynä, tuo viittauksen koulu-/opiskelumaailmasta. Tunnus viestii mahdollisten uhkatekijöiden tunnistamisesta ja niihin varautumisesta. Jotta ymmärtää tämän, pitää tiedostaa turvallisuuspoliittiset riskit ja osata vastata niihin tarpeen vaatiessa. Tällä hetkellä on viimeistelyssä kilpailun nettisivut, jotka aukeavat kevään aikana.
Maakunnallisen suoritusorganisaation muodostaminen on parhaillaan käynnistynyt eri puolilla Suomea. Jokaisen piirikohtaisen kilpailuorganisaation tulee 6.3.2020 mennessä nimetä yhteinen TURPO-kilpailupäällikkö, joka johtaa piirin kilpailuorganisaation toimintaa sekä organisoi sen kanssa Turpotietäjä-kilpailun toteuttamisen piirin toiminta-alueen lukioissa. TURPO-kilpailupäällikön yhteystiedot tulee ilmoittaa Reserviläisliiton toimistoon.
Kilpailupäälliköille tarkoitettu koulutustilaisuus järjestetään 18.4.2020 alkaen klo 10.00 Helsingin Sokos Hotel Triplassa niin, että reserviläisjärjestöt vastaavat osallistujien matka- ja majoituskuluista.
Kuluvana vuonna kilpailun ensimmäinen vaihe toteutetaan 8.10.2020 lukioissa eri puolilla Suomea ja valtakunnallinen loppukilpailu puolestaan 30.11.2020 Helsingissä.
Piirikohtaisilla kilpailuorganisaatioilla on keskeinen rooli kilpailun lokakuussa järjestettävän, ensimmäisen vaiheen toteuttamisessa. Kilpailun käytännön koetilanteiden järjestämisestä kouluissa vastaavat lukiot sekä niissä toimivat yhteiskuntatieteiden ja historian opettajat. Talvisodan alkamispäivänä järjestettävän, valtakunnallisen loppukilpailun järjestämisestä vastaa puolestaan valtakunnantason ohjausryhmä.
Kilpailuorganisaation muodostamisesta vastaa kunkin reservipiirin TURPO-kilpailupäälliköksi nimetty henkilö ja siinä tulee olla 4-6 jäsentä. Heistä ainakin yhdellä tulee olla reserviläistoiminnan tuntemuksen lisäksi kokemusta myös yläkoulun tai lukion opettajan työstä. Organisaatiossa on hyvä olla edustus molemmista reserviläisjärjestöstä, Kadettikunnasta sekä Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liitosta. Myös muiden järjestöjen ja tahojen edustajia voidaan kutsua mukaan.